Polonya Üniversiteleri İçin Gerekli Belgeler

Polonya Başvuru Şartları

Polonya üniversitelerine başvuru nasıl yapılır? Polonya üniversite başvuru adımları nelerdir? Polonya'da üniversite okumak için öncelikle Türkiye'de 12 yıllık bir lise okumuş olmanız gerekmektedir. 12 yıllın lise eğitiminin akabinde, Polonya'da üniversite okumak için İngilizce bilgisine sahip olmanız gerekmektedir ve bunu B2 düzeyinde kanıtlamanız gerekmektedir. Eğer B2 düzeyinde İngilizceniz yoksa hazırlık okullarını ziyaret edebilirsiniz. Bu şartları sağladıktan sonra bir takım evraklar hazırlamanız gerekmektedir. Sayfanın sonunda Macaristan üniversitelerine başvurmak için gerekli evraklar listesini bulabilirsiniz.


📜 Polonya Üniversitelerine nasıl başvururum?

Polonya'daki üniversitelere hakkında bilgi edinmek için öncelikle arama motorumuzu kullanarak, Polonya'da üniversite okumak istediğiniz bölüme sahip olan üniversiteyi tespit edebilirsiniz. Daha sonrasında bölüme olan uygunluğunuzu teyit edip, bu doğrultuda bir başvuru yapabilirsiniz. Genelde üniversitelerin websitelerinde başvurularla ilgili süreçler anlatılmaktadır, Polonya'daki üniversitelerin websitelerine girerek başvuru adımlarını öğrenebilirsiniz. Bizler Unioku Yurt Dışı Eğitim Danışmanlığı olarak, üniversitelerin kendi platformları üzerinden yapmak istediğiniz başvurularınızda uzman kadromuzla size danışmanlık veriyoruz.Documents


📌 Polonya Üniversiteleri Gerekli Belgeler

Polonya'daki üniversiteler için hangi belgelere ihtiyaç duyarım? Polonya üniversiteleri için tam olarak istenen evraklar hangileridir?
Her üniversitenin ve bölümün kendine özel başvuru şartları olabilmektedir, fakat üniversitelerin istediği belli başlı belgeler bellidir. Birazdan sayacağımız genel belgelerin dışında da bölüm bazlı olarak farklı belgeler istenebilir. Mesela tasarım eğitimi alacak bir öğrenciden veya mimarlık eğitimi alacak bir öğrenciden portfolyo istenebilir. Bu gibi durumlarda fakülteyle iletişime geçip, istenen belgeleri teyit etmenizi öneririz. Polonya üniversitelerine başvururken istenen gerekli evraklar genel olarak şunlardır:

  • Türkiye'deki lise diplomanız
  • Eğer varsa Türkiye'den bir ön lisans/lisans diploması
  • Özenle hazırlanmış bir özgeçmiş (CV)
  • Üniversitede neden okumak istediğinizi anlatan bir motivasyon yazısı
  • Üniversite başvuru ücreti dekontu
  • Üniversite başvuru formu
  • Üniversite başvuru formu
  • Üniversite başvuru formu
  • B2 seviyesinde İngilizce bildiğinize dair belge ya da hazırlık okulu kaydı

Evrakları nasıl hazırlayacağınızı bilmiyorsanız veya profesyonel bir destek almak istiyorsanız, başvuru butonumuzdan bizlere ulaşabilirsiniz!