Çek Cumhuriyeti'nde Üniversite Okumak

Çek Cumhuriyeti'nde Üniversite Okumak İçin Gerekenler


Çek Cumhuriyeti'nde üniversite okumak mı istiyorsunuz? Çek Cumhuriyeti'nde üniversiteler ücretsiz mi? Çek Cumhuriyeti'ndeki en iyi üniversiteler hangileri?
Çek Cumhuriyeti size birçok yönüyle harika bir üniversite hayatı yaşatabilir. Etkileyici kaleleri, çok çeşitli yerli yemekleri, orta çağdan kalma eski şehirleri ve güzel manzaralarıyla tanınan Çek Cumhuriyeti doğu ve batının bir melezi gibi düşünülebilir. Çek Cumhuriyeti'ndeki popüler üniversite şehirleri arasında başkent Prag, Liberec, Brno ve Olomouc bulunur. Bununla birlikte, ülke genelinde 20'den fazla şehirde bulunan 61 yüksek öğretim kurumu ile, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok büyüleyici üniversite seçeneği bulunmaktadır.


💲 Çek Cumhuriyeti'nde Üniversite Ücretleri

Çek Cumhuriyeti üniversitelerinde İngilizce dilinde eğitim almak isterseniz, üniversitelerin öğrenim ücreti alma hakkı vardır. Maliyet üniversiteye ve programa göre değişir, ancak öğrenciler yılda yaklaşık 2.500-7.350€ arasında yıllık üniversite harç ücreti öderler.
Genelde özel üniversite ücretleri devlet üniversitelerine göre daha fazla olduğu için öğrenciler genelde Çek Cumhuriyeti devlet üniversitelerini tercih ederler. Zaten dünyanın en iyi 500 okulunda birçok devlet üniversitesi barındırdan Çek Cumhuriyeti, devlet üniversitesinde eğitim vermek için oldukça elverişlidir.Çek Cumhuriyeti Tıp Eğitimi Ücretleri

Üniversite Şehir Yıl Sayısı Yıllık Ücret (Euro)
Ostrava University Ostrava 6 8.000€
Palacky University Olomouc 6 10.000€
Masaryk University Brno 6 13.400€
Charles University Prag 6 20.000€

Çek Cumhuriyeti Lisans Mühendislik Ücretleri

Üniversite Şehir Yıl Sayısı Yıllık Ücret (Euro)
Charles Üniversitesi Prag 3 7.600€
Masaryk Üniversitesi Brno 3 6.700€
Çek Teknik Üniversitesi Prag 3 4.400€
Brno Teknik Üniversitesi Brno 3 3.000€

Bib📋 Çek Cumhuriyeti Üniversitelerine Giriş Şartları

Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversiteye giriş şartlarında aranan en temel özellik, Türkiye'den alınmış bir 12 yıllık lise diplomasıdır. Batı Avrupa ülkelerinin Türkiye'de 4 yıllık bir üniversiteye yerleşme şartı, Çek Cumhuriyeti üniversiteleri için geçerli değildir. Fakat tabiki 4 yıllık bir üniversiteye yerleşmiş öğrenci de Çek Cumhuriyeti'nde üniversite okuyabilir. Ayrıca İngilizce olarak B2 seviyesinde bir dil sertifikası sunulması gerekmektedir, eğer öğrenci B2 seviyesindeki İngilizcesini kanıtlayamıyorsa, üniversitenin hazırlık okulu varsa ona katılmalıdır.


  • Türkiye'den alınmış 12 yıllık lise diploması
  • Türkiye'de 4 yıllık bir üniversiteye yerleşmiş olmak
  • 2 yıllık yükseköğretimi kazanmış olmak veya bitirmiş olmak
  • 4 yıllık bir açık öğretim bölümü mezunu olmak
  • 18 yaş ve üstünde olmak
  • B2 seviyesinde İngilizce sertifikasına sahip olmak (*)

(*): B2 seviyesinde İngilizce sertifikanız yoksa, Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversitelerin hazırlık okullarına katılabilirsiniz. Hazırlık programlarında alacağınız yoğun İngilizce programlarının ardından, Çek Cumhuriyeti'ndeki hazırlık okulları size bir sertifika verirler. Bu sertifika sayesinde Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversitelere başvuru yapabilir ve kabul alabilirsiniz.

Uni
🌐 Çek Cumhuriyeti'ndeki Üniversitelerin Dil Şartları

Çek Cumhuriyeti'nde her üniversite yaklaşık B2 seviyesinde bir İngilizce dil bilgisine sahip olunmasını ister. B2 seviyenizi kanıtlamanın birçok yolu vardır, birçok okul sertifika isterken bazı okullar online sınavlar veya Skype görüşmesiyle sizi kabul edebilirler. Fakat okulların birçoğu dil sertifikası istediği için, kendinizi dil sertifika sınavlarını hazırlayabilirsiniz. Eğer İngilizce seviyeniz henüz B2 seviyesinde değilse, buraya tıklayarak dil seviyesi B2 olmayan öğrencilerin ne yapması gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversiteler tarafından istenen dil şartları:


  • Çek Cumhuriyeti üniversitelerinin hazırlık okulları tarafından alınmış bir B2 sertifikası"
  • IELTS sınavında 5.5-6.5 aralığında bir puan almak. Ayrıca IELTS sınavına Türkiye'den online olarak girilebilmektedir
  • TOELF iBT sınavında 72-94 arasında bir puan alınması gerekmektedir. TOEFL iBT sınavına Türkiye'den online olarak girebilirsiniz.


🌍 Çek Cumhuriyeti'nde İngilizce üniversite eğitimi alınabilir mi?

Evet, Çek Cumhuriyeti'nde İngilizce eğitim alabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti üniversitelerinde eğitim dili İngilizce ve Çekçe'dir. Çekçe eğitimler neredeyse ücretsizken, İngilizce eğitimler yabancı öğrencilere yönelik olduğu için ücretlidir. Üniversiteler devlet okulu olması sebebiyle, İngiltere, Amerika gibi ülkelere göre çok daha uygun fiyatlıdır. Ayrıca yabancı öğrencilere birçok bölümde İngilizce eğitim hakkı tanıyan nadir ülkelerden birisidir. Yabancı öğrenciler için açılan İngilizce bölümlere ve üniversitelere buradan ulaşabilirsiniz.English
📅 Çek Cumhuriyeti üniversitelerinin başvuru tarihleri nedir?

Çek Cumhuriyeti üniversitelerinin başvuru tarihleri oldukça değişkenlik göstermektedir. Fakat genel olarak belli bir tarih aralığı söylememiz gerekirse Çek Cumhuriyeti üniversiteleri başvuru tarihleri olarak, kış dönemi için 1 Haziran - 31 Eylül arası diyebiliriz. Yaz dönemi için ise 15 Kasım - 31 Mart arasında değişmektedir. Çek Cumhuriyeti üniversiteleri genel olarak daha fazla kış dönemi için başvuru almaktadır. Üniversitelerin özel olarak başlangıç dönemlerini öğrenmek istiyorsanız, arama motorunu kullanıp üniversitenin sayfasına giderek öğrenebilirsiniz. (Başvurmak istediğiniz üniversitenin son başvuru tarihini öğrenmek için buraya tıklayınız!).🔁 Türkiye’den Çek Cumhuriyeti'ne yatay geçiş mümkün müdür?

Türkiye'den Çek Cumhuriyeti üniversitelerine yatay geçiş yapabilirsiniz. Türkiye'de okuduğunuz bölümde aldığınız dersleri saydırma imkanınız bulunmaktadır, ayrıca Çek Cumhuriyeti'nde üniversiteler 3 yıl sürdüğü için, yaklaşık 1-2 sene üniversite eğitimi alarak lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. Derslerinizi saydırmak için başvurduğunuz bölümün, bölüm başkanına mail atıp durumunuzu açıklamanız gerekmektedir. Her bölüm başkanı kararı kendi vereceği için, size önceden ne kadar dersinizin sayılacağını maalesef kimse söyleyemez. (buraya tıklayarak ders denkliklerinizi nasıl teyit ettireceğinizi öğrenebilirsiniz.)
Ayrıca yatay geçiş hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, buradan yatay geçiş sayfamıza gidebilirsiniz.📃 Ön lisans diplomasıyla Çek Cumhuriyeti'nde lisans tamamlayabilir miyim?

Evet, Türkiye'de 2 yıllık bir üniversiteden almış olduğunuz ön lisans diplomanızı DGS sınavına girmeden Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversitelerde tamamlayabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti üniversitelerinde eğitim 3 yıl olduğu için, yaklaşık 1.5 sene üniversite eğitimi alarak lisans eğitiminizi tamamlayabilirsiniz. İster bölümünüzle alakalı bir bölümde lisans tamamlayabilirsiniz, isterseniz tamamen başka bir bölümde veya benzer bölüme de geçiş yapabilirsiniz. Fakat kendi bölümünüze geçmediğiniz durumda okumanız gereken yıl sayısı artacaktır!

Çek Cumhuriyeti'nde ön lisans tamamlamakla ilgili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.