Almanya'da Ausbildung

Almanya'da Ausbildung

1. Lisans+Meslek programı nedir?

Bunun eğitimle tam olarak ne alakası var? Oldukça basit: İkili eğitim kursu ile, bir üniversiteyi ziyaret etme ve aynı zamanda bir şirket veya şirkette pratik deneyim kazanma şansına sahipsiniz. Bu özellikle, okuldan mezun olduktan sonra çıraklık yapmayı mı yoksa eğitim almayı mı tercih edeceğinize karar veremiyorsanız yararlı ve pratiktir. İkili eğitim ile her ikisini de yapabilirsiniz - hem ders çalışın hem de aynı anda çalışın!

İkili çalışmanın farklı modelleri vardır, bunlardan bazıları sadece sonunda bir üniversite diploması almanıza değil, aynı zamanda bunun üzerine bir eğitim derecesi de tamamlamanıza olanak tanır. Bu özel çalışma modeli, eğitim ve çalışmaların en iyi yönlerini birleştirir: Bir yandan, üniversitede kapsamlı bir arka plan bilgisi alacaksınız. Öte yandan, uygulama ortağınızla bir eğitim maaşı alırsınız ve bir şirketteki profesyonel dünyayı tanırsınız. Gördüğünüz gibi, bu programla gerçek bir çok yönlü yetenek olacaksınız!

2. Lisans + Meslek programı nasıl çalışır?

Prosedür:

Bu soruyu cevaplamak için, önce farklı ikili çalışma türleri olduğu açıklığa kavuşturulmalıdır - çünkü ikili çalışma, kendi arasında değişkenlik gösterir. Her biri farklı nedenlerle ilginizi çekebilecek toplam dört farklı tür vardır.

İkili çalışma türleri:

-Eğitimi entegre eden ikili çalışmalar

-Uygulamaya entegre ikili çalışma programı

-Entegre ikili çalışma programı

-Yarı zamanlı ikili çalışma programı

İlk ikili değişken, pratik deneyimi çok az olan veya hiç olmayan okuldan ayrılanlar için özellikle uygundur. Son iki ikili çalışma modeli ise eğitimlerine devam etmek isteyen profesyonel deneyime sahip kişiler için daha ilgi çekicidir. Dört tür ikili çalışma programından, aynı zamanda en iyi bilinen model olan eğitimi entegre eden ikili çalışma programı, aday öğrenciler tarafından en çok tercih edilmektedir.

Eğitimi entegre eden ikili bir eğitim nasıl çalışır?

Bu varyantla, çalışmalarınıza ek olarak üniversitenin ortak bir şirketinde çıraklık eğitimini tamamlayacaksınız. Buradaki uzmanlık ve aynı zamanda en büyük avantaj şudur: Sonunda cebinizde hem akademik bir üniversite derecesi hem de mesleki bir yeterlilik olmak üzere çift diploma var. Bu modelle şirkette çalışıp üniversitede ders vermenin yanı sıra meslek okuluna da gitmeniz gerektiğinden, yük buna bağlı olarak yüksek. Eğitimi entegre eden ikili bir çalışma kursu tasarlarken, üniversiteler ve ortak şirketler yakın bir anlaşma yapmışlardır: Meslek okulundaki dersler genellikle blok şeklinde veya haftalık bir model olarak gerçekleşir. Eğitimi entegre eden ikili çalışma kursu özellikle aşağıdakiler için uygundur: İki dereceyi tamamlamak isteyen ve çok dayanıklı olan, çok fazla pratik deneyimi olmayan kişiler.

Uygulamaya entegre edilmiş ikili kurs nasıl çalışır?

Üniversitede geçirdiğiniz zamana ek olarak - blok veya haftalık modelde - bir şirkette pratik deneyim kazanırsınız, ancak ek eğitim yapmazsınız. Kural olarak, ikili çalışma kursu uygulayacağınız bir şirket seçersiniz. Farklı şirketlerde birkaç ay süren stajlar da mümkündür. Bu ikili çalışma modelinin avantajı, yalnızca bir uygulama ortağıyla çalışmamanızdır. Yaklaşan stajları farklı şirketlerde yapabilirsiniz - bu size farklı alanlarda deneyim kazandıracak ve ayrıca ikili eğitiminiz sırasında bir iletişim ağı oluşturacaksınız. Uygulamaya entegre edilmiş ikili eğitim kursu da beraberinde getiriyor: Üniversitede ders ve seminerlere ek olarak herhangi bir ek meslek okuluna gitmiyorsunuz ve bu nedenle eğitimle entegre çalışma modelinin aksine biraz daha boş zamanınız var. Ayrıca uygun bir staj şirketi ararken üniversitenin partner şirketi olmak zorunda olmadığından daha fazla seçeneğiniz vardır.

Uygulamaya entegre edilmiş ikili çalışma programı özellikle aşağıdakiler için uygundur: Henüz çok fazla iş tecrübesi olmayan ve geniş bir uygulama ortağı yelpazesine sahip olanlar.

Mesleki ikili eğitim kursu nasıl çalışır?

Zaten çalışıyorsanız, ancak şimdi eğitiminize çift derece ile devam etmeye karar verdiyseniz bu program size uygundur. Şirkete danışarak, izin günlerinizde üniversiteye gitmek için çalışma saatlerinizi azaltabilirsiniz. İşverenden destek bu nedenle bu ikili çalışma modeli için bir ön koşuldur. Eğitiminize devam etmek istiyorsanız, işe entegre edilmiş ikili çalışma programı tam olarak sizin için doğru olan şeydir, ancak tam zamanlı bir iş ve bir lisans eğitimi sizin için çok fazla. Bu çalışma modeli için çalışma saatlerinizi azalttığınız için, bu süre zarfında elbette daha az maaş alacaksınız.

Mesleki ikili çalışma programı özellikle aşağıdakiler için uygundur:

Çift diploma ile eğitimlerine devam etmek isteyen ve bunun için şirkette çalışma saatlerini azaltmak isteyen çalışan insanlar.

Yarı zamanlı ikili çalışma kursu (birleşik çalışma) nasıl çalışır?

Yarı zamanlı ikili çalışma programı (birleşik çalışma programı olarak da bilinir), işle entegre ikili çalışma programına benzer şekilde çalışır - çalışma saatlerinizi azaltmamanız farkıyla. Bunun anlamı: İşinizde normal bir çalışma haftanız var ve ayrıca akşam veya uzaktan eğitimi tamamlıyorsunuz. Onunla gelen çok ağır yükü göz önünde bulundurmalısınız. Yarı zamanlı ikili çalışma programı sırasında çok az boş zamanınız olacak. Buradaki avantaj: Mesleki durumunuzda hiçbir şeyi değiştirmek zorunda değilsiniz ve tam maaşınızı almaya devam ediyorsunuz. Ancak işveren de bu ikili çalışma modeline açıkça katılıyor. Örneğin, sizi sınavlar için işten bırakmak zorunda.

Yarı zamanlı ikili çalışma programı özellikle aşağıdakiler için uygundur:
Eğitimlerine çift diploma ile devam etmek isteyen ve bu süre boyunca işlerinde tam anlamıyla çalışmaya devam etmek isteyen çalışan insanlar.

3. Çift diploma için neye ihtiyacım var?

İkili eğitim için lise diplomasına sahip olmam gerekiyor mu?

İkili bir eğitim programına kabul edilmek için, bir üniversite giriş yeterliliğine, başka bir deyişle bir lise diplomasına ihtiyacınız var. Bununla birlikte, teknik diploma ile yalnızca uygulamalı bilimler üniversitelerinde ve meslek akademilerinde ikili eğitim alabileceğinizi, ancak üniversitelerde okuyamayacağınızı lütfen unutmayın. İkili dersler genellikle uygulamalı bilimler üniversitelerinde sunulmaktadır. Lise diplomam olmadan ikili dersi tamamlayabilir miyim? Ne lise diplomanız ne de teknik diplomanız yok mu? Hala ikili çalışma yeri bulma şansınız var - eğitimi ve en az üç yıllık mesleki deneyime sahipseniz veya usta bir zanaatkar, teknisyen veya işletme ekonomisti olmak için daha fazla eğitimi tamamladıysanız. Bu arada: üniversitelerle işbirliği yapan şirketler genellikle bir lise diploması gerektirir. Sizin için araçlar: Daha yüksek bir derece olmadan, ortak şirketlerle çalışmayan üniversitelerde ve meslek akademilerinde ikili eğitim alma şansınız daha yüksektir.

İkili çalışma programına kabul edilmek için önceden bir testi geçmek zorunda mıyım?

Hemen hemen her şirket ve üniversitenin kendi seçim süreci vardır. Kural olarak, bir değerlendirme merkezinden geçersiniz ve lisans programınızın konuya özgü temelleri gibi çeşitli testler gerçekleştirirsiniz. İkili kimya çalışma programına başvuruyorsanız, kimya ikili çalışma programı için elementlerin periyodik tablosu gibi kimyasal temeller hakkında sorular sorulabilir. İkili çalışma programına kabul edilmeniz için bu testleri geçmeniz gerekmektedir.

Lisans programımın sınırlı kabulü olması ne anlama geliyor?

Bazı kurslar Numerus Clausus (NC) ile sınırlıdır. NC, bir kabul sınırıdır: Başvuru sürecinde, yalnızca belirli bir ortalama notunuz ve belirli sayıda bekleme döneminiz varsa ilerleyeceksiniz.

4. Bir ikili çalışma programını nasıl bulurum?

Çift derece bulun

Bu tür bir mesleki eğitime karar verirseniz, önemli soru doğal olarak ortaya çıkar: İkili eğitim kursu için nasıl bir yer bulabilirim? Uygun bir pozisyon bulmanın ve başvurmanın iki yolu vardır.

Ya sizi doğrudan ilgilendiren bir şirketle iletişim kurarsınız ve kabul edildikten sonra doğrudan bir üniversiteye kaydolursunuz ya da bir üniversiteye başvurur ve ardından üniversite ile işbirliği yapan bir şirket ararsınız.(unioku uzman danışmanları sizin adınıza bu hususları üstlenmektedir.)

1. Seçenek: Doğrudan bir şirkete başvurursunuz.

Bu, başvuranların üniversitede bir yer bulmaları için daha popüler bir yöntemdir, çünkü şirketler genellikle üniversiteye kaydolmanıza yardımcı olur. Genellikle ilgili üniversiteler veya akademiler ile işbirliği yaparlar ve başvururken uzmanlıkları konusunda sizi destekleyebilirler.

Bir şirkete nasıl başvurabilirim?

Aradığınızı bulur bulmaz, ikili eğitim sistemine başvurmaya benzer şekilde, başvuru belgelerinizi sunabilir ve pozisyon için başvurabilirsiniz.

Aşağıdaki belgeler genellikle başvurunuza dahil edilmelidir:

-Bir mektup

-Bir özgeçmiş

-Okul raporlarınızın kopyaları

-İş referansları, sertifikalar vb.

Başvurunuz olumlu karşılanırsa, bir mülakat ve bir değerlendirme merkezinden oluşabilecek bir seçim sürecine davet edilebilirsiniz. Genellikle ikincisi bir çevrimiçi değerlendirme şeklinde gerçekleşir.

Seçenek 2: Bir üniversiteye başvuruyorsunuz.

İkinci olasılık, sizi ilgilendiren uygun bir eğitim kursu aramanızdır. Bunu yapmanın en iyi yolu, çeşitli üniversitelerde veya akademilerde sunulan kurslara bakmaktır. .(unioku uzman danışmanları sizin adınıza bu hususları üstlenmektedir.)

Bu nedenle, iş ortağınızla bir iş sözleşmesi imzalamadan önce, ilk olarak üniversitede başvuru sürecinden geçersiniz ve onaylandıktan sonra bir ortak şirket ararsınız. Üniversiteler genellikle sizinle birlikte işbirliği ortağı bulmanızda size destek olur.

Üniversitede ikili çalışma programına nasıl başvurabilirim?

Bu her zaman üniversiteye ve kaydolmak istediğiniz kursa bağlıdır. Kural olarak, lisans programına üniversite veya akademinin web sitesinde çevrimiçi bir form doldurarak başvurabilirsiniz. Ek olarak, (teknik) Abitur belgenizi, yani diplomanızın onaylı bir kopyasını sunmanız gerekir. Kişisel bir ön yazı gerektiren üniversiteler de vardır. Doğrudan ilgili enstitüden daha fazla bilgi edinmek en iyisidir. Değerlendirme merkezleri veya kişisel tartışmalar da sizi burada bekleyebilir.

5. İkili eğitim programına ne zaman başvurabilirim?

Eğitimin ve akademik yılın başlangıcı genellikle 1 Temmuz ile 1 Ekim arasındadır. Bu, genellikle şirketlerin bir sonraki yıl için yeni çift öğrenci aramaya başladığı ve pozisyonların reklamını yaptığı dönemdir.

Dolayısıyla, önümüzdeki yıl ikili bir eğitim kursunu tamamlamak istiyorsanız, büyük olasılıkla Temmuz ve Ekim ayları arasında yeni pozisyonlar bulacaksınız. Ancak başlamadan bir buçuk yıl önce yeni yetenekler arayan şirketler de var. Özellikle büyük ve tanınmış şirketler - örneğin bankacılık endüstrisinde - aldıkları çok sayıda başvuru nedeniyle çok fazla hazırlık süresi planlarlar.

Başvuru aşaması genellikle yıl sonuna kadar sürer. Ancak, bu sabit bir kanun değildir: Kesinlikle daha kısa veya daha uzun bir başvuru süresi belirleyen şirketler vardır - örneğin Ağustos sonuna veya Nisan sonuna kadar.

Çok erken yok. Örneğin, bir buçuk yıl önceden ikili çalışma programlarına başvurursanız, her şeyin yolunda gitmesi koşuluyla, çıraklık ve eğitiminizin başlamasından tam bir yıl önce güvenli bir yer bekleyebilirsiniz.

6. İkili çalışma programı sırasında maaş alır mıyım?

İkili çalışma maaşı:

İkili çalışma programında, klasik ikili mesleki eğitimde olduğu gibi, ayrıca aylık ücret alırsınız. Bu, raftaki standart eğitim maaşlarına dayanmaktadır, ancak aynı zamanda önemli ölçüde daha yüksek olabilir. Şirketinizin toplu sözleşme kapsamında ödeme yapması da mümkündür.

Eğitiminiz için taşınmanız gerekirse, birçok şirket de ikili öğrencilerinin ücretlerine kira sübvansiyonu eklemeye isteklidir. Noel ikramiyeleri, tatil parası veya benzerleri işvereninize bağlıdır.

Şirketler öğrenim ücretlerini ödüyor mu?

Tahakkuk eden herhangi bir öğrenim ücreti, doğrudan aylık eğitim ödeneğinizden mahsup edilecektir, böylece ek maliyetler beklemenize gerek kalmaz. Bu arada, örneğin BAföG veya başka bir eğitim finansmanı için başvurarak finansal destek için seçenekler de var.