Çek Cumhuriyeti’nde Eğitim Masrafları

Çek Cumhuriyeti Üniversite Ücretleri

Çek Cumhuriyeti'nde eğitim masrafları nedir? Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği üyesi olmasına rağmen para birimi olarak Euro kullanmamaktadır. Çek para birimi Koruna'dır (CZK). Çek Cumhuriyeti'ndeki yaşam maliyetleri, özellikle yüksek yaşam standartlarına sahip bir AB ülkesi için diğer batı Avrupa ülkelerine göre oldukça uygundur. Ucuz toplu taşıma, sağlık ve eğlence hayatı sayesinde Çek Cumhuriyeti en uygun fiyatlı Avrupa Birliği ülkelerinden birisidir.Çek Cumhuriyeti'ndeki ortalama fiyatların listesi:

Restoranda yemek 6,50€
Ekmek 0,80€
1.5 litre su 0,60€
1 kilo elma 1,20€
Yurt odası (aylık) 160€
Paylaşımlı dairede bir oda (aylık) 280€
Sinema bileti 6€
Spor salonu üyeliği 8-20€


🎓 Çek Cumhuriyeti'nde Üniversite Ücretleri


Çek Cumhuriyeti Tıp Eğitimi Ücretleri

Üniversite Şehir Yıl Sayısı Yıllık Ücret (Euro)
Ostrava Üniversitesi Ostrava 6 8.000€
Palacky Üniversitesi Olomouc 6 10.000€
Masaryk Üniversitesi Brno 6 13.400€
Charles Üniversitesi Prag 6 20.000€


University


🏠 Çek Cumhuriyeti'nde Konaklama Maliyetleri

Çek Cumhuriyeti'ndeki üniversitelerin büyük bir bölümü, öğrencilere yurtlarda konaklama imkanı sunar. Tek kişilik odalarda yer bulmak biraz zor olsa da, paylaşımlı odalar bulmak oldukça kolaydır. Odalar genellikle tüm temel mobilyalarla (yatak, masa, sandalye ve raflar) donatılmıştır. Mutfaklarda ocak, buzdolabı, akan su ve temel mutfak mobilyaları bulunmaktadır, böylece öğrenciler yemek ihtiyaçlarını yurdun mutfağından kolaylıkla karşılayabilmektedir. Fakat perde, halı, battaniye, yastık, temizlik malzemesi, bulaşık, su ısıtıcısı, tost makinesi vb. diğer mobilya ve gereçlerin temini öğrenciye aittir.


🌐 Çek Cumhuriyeti'nde Hazırlık Okulu Fiyatları

Çek Cumhuriyeti'ndeki devlet üniversitelerinde hazırlık okulları, akademik eğitim için İngilizce bilgilerini geliştirmek isteyen yabancı öğrenciler için bir hazırlık kursudur. Çek üniversiteleri, yılda 3.000€'dan başlayan makul bir fiyata İngilizce eğitim sunar ve hazırlık okulunun sonunda size geçerli bir B2 dil sertifikası verir.


Çek Cumhuriyeti Üniversiteleri Hazırlık Okulları

Üniversite Şehir Dönem Sayısı Dönemlik Ücret (6 ay)
Çek Teknik Üniversitesi Prag 2 2.450€
Çek Yaşam Bilimleri Üniversitesi Prag 2 2.990€
Prag Ekonomi Üniversitesi Prag 2 2.990€
Charles Prag Üniversitesi Prag 2 3.145€

Language


💼 Çek Cumhuriyeti'nde Çalışma İzni

Çek Cumhuriyeti'nde çalışma izni nasıl alabilirim? Çek Cumhuriyeti'nde öğrencilerin çalışma izni var mı? Çek Cumhuriyeti'nde öğrenciler part time çalışabilir mi? Çek Cumhuriyeti'nde öğrenci olarak çalışma iznine sahip olmanız için, oturum izni almış olmanız gerekmektedir. Oturum izni alabilmek için ise hazırlık okulunu bitirip, üniversite öğrencisi formuna geçiş yapmanız gerekmektedir. Üniversite öğrencisi olarak kayıtlı olduktan sonra, haftalık 20 saat çalışma iznine sahip olursunuz.


💗 Çek Cumhuriyeti'nde Sigorta

Çek Cumhuriyeti, Orta Avrupa'daki en iyi sağlık sistemlerinden birine sahiptir. Sağlık hizmetleri hem devlet tarafından işletilen hem de özel sağlık kuruluşları tarafından sağlanmaktadır. Çek Cumhuriyeti'ndeki uluslararası öğrencilerin, Çek Cumhuriyeti'ne girişte sağlık sigortası kanıtı bulundurmaları gerekmektedir.
Çek Cumhuriyeti'nde 90 günden fazla kalmayı planlayan diğer tüm uluslararası öğrencilerin, vize başvurusunda bulunduklarında kapsamlı sağlık sigortası olduğuna dair kanıt sunmaları gerekmektedir. Teminatın limiti minimum 60.000€ olmalıdır ve sigortanın bütün seyahat süresini kapsaması gerekir.


Health💰 Çek Cumhuriyeti'ndeki aylık toplam üniversite eğitim masrafı nedir?

Peki Çek Cumhuriyeti'nde üniversite okumanın aylık toplam masrafı nedir? Çek Cumhuriyeti'nde yaşam maliyetleri diğer Avrupa ülkelerine göre uygundur. Ortalama yaşam maliyetleri, yemek, konaklama, toplu taşıma ve eğlence giderleri dahil olmak üzere ayda 350 ila 750€ arasında değişmektedir. Tabii ki fiyatlar bulunduğunuz yere, konaklama tercihlerinize, yaşam tarzınıza ve harcama alışkanlıklarınıza göre değişiklik gösterebilir.
Çek Cumhuriyeti'nde Eğitim Masraflarının Aylık Yaklaşık Maliyetleri:

  • Çek Cumhuriyeti'nde kira masrafları 160€-450€
  • Çek Cumhuriyeti'nde üniversitelerin dönemlik ücretleri 1.500€-3.000€
  • Çek Cumhuriyeti'nde market giderleri 120€-240€
  • Çek Cumhuriyeti'nde sağlık sigortası 40€-60€
  • Boş zaman aktiviteleri 40€-70€

Böylece Çek Cumhuriyeti'nde aylık gideriniz yıllık okul ücretiniz hariç toplam: 360€-700€.