Çek Cumhuriyeti Yatay Geçiş

Çek Cumhuriyeti'ne Yatay Geçiş Yapmak

Çek Cumhuriyeti'ne yatay geçiş yapabilir miyim? Türkiye’de üniversite eğitimi alırken Çek Cumhuriyeti'ne yatay geçiş yapabilir miyim? Türkiye’den Çek Cumhuriyeti'ne yatay geçiş yaparken nelere dikkat etmeliyim? Çek Cumhuriyeti'nde bölümümden yatay geçiş yapabilirim?

Evet, Türkiye'de üniversite okuyan öğrenciler Çek Cumhuriyeti üniversitelerine yatay geçiş yapabilirler. Yatay geçiş yaparken derslerini saydırıp bölümünüze devam edebilirsiniz. Aynı bölüm üzerinden yatay geçiş yapabildiğiniz gibi, benzer veya farklı bir bölüme de yatay geçiş yapabilirsiniz. Çek Cumhuriyeti'ne yatay geçiş yaparken dikkat etmeniz gereken şey, gideceğiniz okuldaki bölüm dersleri sizin aldığınız bölüm dersleriyle uyumlu değil mi şeklinde olmalıdır. Aksi takdirde birçok dersinizi saydıramayabilirsiniz.⏩ Çek Cumhuriyeti'nde Her Bölüme Yatay Geçiş Yapabilir Miyim?

Hayır, Çek Cumhuriyeti'nde her bölüme yatay geçiş yapmak mümkün değildir. Fakat baştan başka bir bölüme başvuru mümkündür. Yatay geçiş yapmanın asıl şartı ders saydırabilmektir, bu sebeple başvuracağınız bölüm kendi bölümünüz veya benzer bir bölüm değilse ders saydıramayacağınız için yatay geçiş sayılmaz. Fakat yine de bölümlere tabiki baştan başlayabilirsiniz. Türkiye'de okuduğunuz bölümden, Çek Cumhuriyeti'nde okumak istediğiniz bölüme yatay geçiş yapıp yapamayacağınızı öğrenmek için bize ulaşınız! Ayrıca Çek Cumhuriyeti'ne yatay geçiş yapabileceğiniz bölümler hakkında genel bir fikre sahip olmak için, bölüm arama motorumuzu kullanabilirsiniz. Eğer başka bir bölüme yatay geçiş yapmak istiyorsanız, bunun adı yatay geçiş değil, baştan başvuru işlemi olacaktır ve sıfırdan üniversiteye başlamanız gerekecektir.Careers✍ Çek Cumhuriyeti'ne Yatay Geçiş Yaparken Derslerimi Saydırabilir Miyim?

Evet, Çek Cumhuriyeti üniversitelerine yatay geçiş yaparken derslerinizi saydırabilirsiniz. Derslerinizin ne kadar sayılacağını önceden öğrenmek maalesef mümkün değildir, çünkü her ders saydırma başvurusunu bölümün profesörü kontrol etmektedir ve böylece her okul kendi karar vermektedir. Ayrıca okullar başvuru yapılmadan, derslerinizi inceleyip hangi derslerinizin sayılacağını söylemezler. Fakat tecrübelerimize dayanarak söyleyebiliriz ki, genelde öğrencilerin derslerinin %50'si sayılmaktadır. Yalnız tabiki bölümden bölüme bu oran değişiklik göstermektedir.