Macaristan'da Eğitim Masrafları

Macaristan Üniversite Ücretleri

Macaristan’da eğitim ücretleri nelerdir? Macaristan’da üniversiteler ücretli mi? Macaristan’da eğitim ücretsiz mi? Macaristan’da İngilizce eğitim alabilir miyim? Macaristan’da devlet üniversiteleri ücretsiz mi? Macaristan’da lise diplomasıyla dahi dünyanın en iyi 500 üniversitelerinden birinde İngilizce olarak eğitim almak mümkündür. Macaristan’da eğitim aldığınız üniversite, Macaristan’daki eğitim masraflarınızda oldukça belirleyici olacaktır. Bunun yanı sıra Macaristan’da konaklama yeriniz de çok büyük önem taşır, üniversite yurtları oldukça uygun fiyatlıdır. Macaristan’da eğitim masraflarındaki bütün giderlerinize bu yazımızda değinmeye çalışacağız.


🎓 Macaristan'da Üniversite Ücretleri

Macaristan'da üniversiteler ücretsiz mi ücretli mi? Öncelikle Macaristan'da üniversite eğitimi İngilizce eğitim alan öğrenciler için ücretlidir. Macaristan'da üniversite eğitimi için en büyük gideriniz üniversitenin dönemlik harçlarıdır. Macaristan'da üniversiteleri harç ücretleri, dönem başına 1.250€ ila 2.000€ arasında değişmektedir (Sağlık alanında tıp, diş hekimliği ve fizyoterapi gibi alanlarda maliyetler daha yüksektir). Macaristan üniversitelerinde eğitim ücretli olmasına rağmen, yaşam maliyetleri Almanya gibi batı Avrupa ülkelerine göre daha uygun olduğu için yıllık toplam maliyet bakımından neredeyse aynıdır. Diğer harcama giderleri olan konaklama, ulaşım vb. konulara ilerleyen başlıklarda değineceğiz.Macaristan Tıp Eğitimi Ücretleri

Üniversite Şehir Yıl Sayısı Yıllık Ücret (Euro)
Semmelweis Tıp Üniversitesi Budapeşte 6 17.500€
Szeged Tıp Üniversitesi Szeged 6 13.900€
Pecs Tıp Üniversitesi Pecs 6 14.000€

Macaristan Lisans Ücretleri

Üniversite Şehir Yıl Sayısı Yıllık Ücret (Euro)
Eötvös Loránd Üniversitesi Budapeşte 3 4.000€
Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi Budapeşte 3 6.400€
Debrecen Üniversitesi Debrecen 3 6.000€


University


🏠 Macaristan'da Konaklama Maliyetleri

Macaristan'da yurt fiyatları nedir? Macaristan'da konaklama ücretleri nelerdir? Macaristan'da üniversite yurtlarının fiyatları oldukça uygundur. Macaristan'da üniversite yurtlarının maliyetleri yaklaşık 100€-200€ arasında değişmektedir. Macaristan'da kendi dairenizde yaşamak isterseniz kira için 250€-550€ ödemeniz gerekebilir, fakat burada en büyük rolü Macaristan'da yaşamak istediğiniz şehir belirleyecektir. Budapeşte gibi turistik şehirlerde kiralar oldukça fazlayken (350€-750€); Debrecen, Pecs, Szegen gibi şehirlerde (200€-500€) kiralar Budapeşte'ye oranla daha uygundur.


🌐 Macaristan'da Hazırlık Okulu Fiyatları

Macaristan'da hazırlık okulu ücretleri nelerdir? Macaristan'da dil kursu fiyatları nedir? Macaristan'ın en uygun hazırlık okulları hangileridir? Macaristan'da hazırlık okulu fiyatları en çok sorulan sorulardan biridir. Macaristan'da nerede dil kursu aldığınız çok önemlidir. Eğer Macaristan'da dil kursunu üniversite hazırlık okullarında alacak olursanız yıllık 2.000€-3.000€'luk bir dil kursu gideriniz olacaktır. Bu hazırlık okulları sıfır İngilizce'den başlayıp B2 seviyesine kadar devam etmektedir. Üniversiteye giriş için B2 İngilizce yeterli olacağından ötürü, B2 kursunun sonunda yapılan sınavı başarıyla geçmeniz durmunda Macaristan'da üniversite eğitiminize başlayabilirsiniz.


Macaristan Üniversiteleri Hazırlık Okulları

Üniversite Şehir Dönem Sayısı Dönemlik Ücret (6 ay)
Eötvös Loránd Üniversitesi Budapeşte 2 2.400€
Szeged Üniversitesi Szeged 2 3.150€
Debrecen Üniversitesi Debrecen 2 2.750€


Language


💼 Macaristan'da Çalışma İzni

Macaristan'da çalışma izni nasıl alabilirim? Macaristan'da öğrencilerin çalışma izni var mı? Macaristan'da öğrenciler part time çalışabilir mi? Macaristan'da çalışma iznine sahip olmak için öncelikle bir Macaristan üniversitelerine kayıtlı olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında oturum izni için yabancılar dairesine başvuru yapıp, oturum izni almanız gerekiyor. Macaristan'da İngilizce hazırlık okuluna gittiyseniz hazırlık okulu öğrencilerine çalışma izni verilmemektedir. Ancak hazırlık okulunu bitirdikten sonra, oturum izninizle beraber çalışman izniniz olacaktır. Böylece Macaristan'da çalışma yoluyla eğitim giderlerinizin büyük bir bölümünü, duruma göre hepsini karşılayabilirsiniz.


💗 Macaristan'da Sigorta

Macaristan'da sağlık sigortası şartları nelerdir? Macaristan'da en ucuz sağlık sigortası hangisidir? Macaristan için vize başvurusu yaptığınızda Türkiye'den 1 yıllık yurt dışı seyahat sağlık sigortası yaptırmanız yeterlidir. Özel sigorta firmalarında yaklaşık yıllık 120€'ya 1 yıllık sigorta yaptırabilirsiniz. Bu sigorta sayesinde 30.000€'ya kadar bütün masraflarınız karşılanır. Gittikten 1 yıl sonrası için Macaristan'da bulunan öğrenciye uygun bir sigorta yaptırmanız gerekmektedir. Bu tarz sigorta fiyatları ise yıllık yaklaşık 500€-600€ arasında değişmektedir ve bütün sağlık giderlerinizi kapsamaktadır. Ayrıca Macaristan'da sağlık sigortası zorunludur.


Health


📃 Macaristan'daki Diğer Maliyetler

Macaristan'da yaşam maliyetleri arasında başka neler vardır? Kira, dönem ücreti ve sigorta dışında oluşan masrafları unutmamalısınız.

Öncelikli şeyler: market alışverişleriniz! Gıda insani bir ihtiyaçtır ve en önemli giderlerden birisidir. Bir öğrenci olarak, yemek giderlerinizde birçok yolla tasarruf edebilirsiniz; Macaristan'da üniversitelerin yemekhanelerinde çok uygun fiyatları çeşitli yemekler yiyebilirsiniz, böylece hem maddi, hem zaman tasarrufu sağlayabilirsiniz. Macaristan'da öğrenciler genel olarak market alışverişi yapıp, evlerinde veya yurtlarında yemek pişirirler. Üniversitede sadece öğle yemeği yiyebileceğinizden dolayı, kahvaltı ve akşam yemeğini kendiniz pişirmeniz gerekecektir. Yiyecek giderleriniz için aylık 100€ ile 170€ arasında tahmini gideriniz olacaktır.

Tabii ki her öğrenci gibi sizin de internete ve cep telefonuna ihtiyacınız olacaktır. Öğrenciler için şirketlerin oldukça uygun kampanyaları bulunmaktadır. Tarifeleri karşılaştıran websitelerini kullanarak, en uygun fiyatları tespit etmenizi öneririz. Bu arada eğer öğrenci yurtlarında kalıyorsanız internetiniz kiraya dahildir. Aylık cep telefonu internetiniz için 5€-10€'luk bir gideriniz olacaktır.


💰 Macaristan'da aylık toplam üniversite eğitim masrafı nedir?

Peki Macaristan'da üniversite okumanın aylık toplam masrafı nedir? Macaristan'da üniversite okumanın aylık masrafı nedir sorusuna genel olarak cevap vermek zordur. Bununla birlikte, aşağıdaki tabloda ortalama değerleri derledik. Bunların yalnızca yaklaşık maliyetler olduğunu, aylık giderlerin şehirden şehre ve üniversiteden üniversiteye değiştiğini unutmayınız.
Çek Cumhuriyeti'nde Eğitim Masraflarının Aylık Yaklaşık Maliyetleri:

  • Macaristan'da kira masrafları 120€-450€
  • Macaristan'da üniversitelerin dönemlik ücretleri 1.000€-2.000€
  • Macaristan'da market giderleri 100€-200€
  • Macaristan'da sağlık sigortası 40€-60€
  • Boş zaman aktiviteleri 40€-70€

Böylece Macaristan'da aylık gideriniz toplam: 400€-750€'dur ve bu fiyatların içerisine üniversite ücretinin aylık karşılığı dahil edilmiştir.