Macaristan'da Üniversite Okumak

Macaristan'da Üniversite Okumak İçin Gerekenler


Macaristan'da üniversite okumak mı istiyorsunuz? Macaristan'da üniversiteler ücretsiz mi? Macaristan'daki en iyi üniversiteler hangileri?
Macaristan'da üniversite okumak istiyorsanız ve bu konuda yeterli bilgiye sahip değilseniz, size Macaristan'da ünivesite okumakla ilgili bütün bilgileri paylaşacağız.


💲 Macaristan'da Üniversite Ücretleri

Macaristan'da üniversite okumak ücretsiz midir? Macaristan'daki ücretsiz üniversiteler hangileri? Macaristan'da üniversite okumak ücretlidir. Macaristan'daki bütün devlet üniversitelerinde İngilizce okumak ücretli olsa da uygun eğitim fiyatları sayesinde diğer birçok ülkeye göre çok daha uygun bir eğitim imkanı sunmaktadır. Macaristan'daki üniversiteler yıllık olarak ortalama 2.000€-3.000€ civarındaki harç ücreti talep etmektedirler. Özellikle dünyada ilk 500'de bulunan Macaristan üniversitelerinde uygun fiyatlarla eğitim almak mümkündür.Macaristan Tıp Eğitimi Ücretleri

Üniversite Şehir Yıl Sayısı Yıllık Ücret (Euro)
Semmelweis Tıp Üniversitesi Budapeşte 6 17.500€
Szeged Tıp Üniversitesi Szeged 6 13.900€
Pecs Tıp Üniversitesi Pecs 6 14.000€

Macaristan Lisans Ücretleri

Üniversite Şehir Yıl Sayısı Yıllık Ücret (Euro)
Eötvös Loránd Üniversitesi Budapeşte 3 4.000€
Budapeşte Teknoloji ve Ekonomi Üniversitesi Budapeşte 3 6.400€
Debrecen Üniversitesi Debrecen 3 6.000€🌐 Macaristan'daki üniversitelerin Giriş Şartları

Macaristan'daki üniversitelere giriş şartları diğer birçok Avrupa ülkesine göre daha kolaydır. Hatta bu üniversiteler dünyanın en iyi üniversiteleri bile olsalar girmek çok zor değildir, çünkü Macaristan'daki en iyi üniversitelerin giriş notları sanıldığı kadar yüksek değildir. Yabancı öğrenciler için açılan kontenjanlar fazla olduğu için üniversiteye girişte öğrenciler çok fazla problem yaşamıyorlar. Peki üniversitelere giriş için hangi şartlara bakılır? En önemlisi 12 yıllık bir lise diplomasına sahip olmanızdır. Macaristan'da sizi her notla kabul eden üniversiteler bulunmaktadır. Genel olarak üniversiteye giriş şartarını söylememiz gerekirse:


  • 12 yıllık lise diplomasına sahip olmak veya
  • 4 yıllık bir üniversiteye yerleşmiş olmak veya
  • 2 yıllık bir ön lisans mezunu olmak veya
  • 4 yıllık bir açık öğretim bölümü mezunu olmak
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • B2 seviyesinde İngilizce bilmek (*)

(*): B2 seviyesinde İngilizce bilmiyorsanız, Macaristan'daki üniversitelerin hazırlık okullarına katılabilirsiniz. Hazırlık eğitimi sonunda gireceğiniz seviye belirleme sınavı sayesinde alacağınız B2 sertifikasıyla beraber, Macaristan'daki bütün üniversitelerde eğitim alabilirsiniz.

English
🌐 Macaristan'daki Üniversitelerin Dil Şartları

Macaristan'daki üniversitelerin dil şartları belli başlı dil sınavları ile sağlanabilir. Genellikle İngilizce B2 seviyesinde olan bu sınavlara Türkiye'de veya Macaristan'da girebilirsiniz. Eğer İngilizce seviyeniz henüz B2 seviyesinde değilse, buraya tıklayarak dil seviyesi B2 olmayan öğrencilerin ne yapması gerektiğini öğrenebilirsiniz.
Macaristan'daki üniversiteler tarafından istenen dil şartları:


  • Macaristan üniversitelerinin hazırlık okullarından alınmış bir B2 sertifikası"
  • IELTS 5.5-6.5 aralığında değişmektedir istenen dil seviyesi. IELTS sınavına Türkiye'den online olarak girilebilmektedir
  • TOELF iBT 72-94 arası alınması gerekmektedir. TOEFL iBT sınavına Türkiye'den online olarak girebilirsiniz.

🌍 Macaristan'da İngilizce Üniversite Okumak Mümkün Mü?

Macaristan'da lisans ve yüksek lisans eğitimi Macarca ve İngilizcedir. Macaristan'daki üniversiteler kendi vatandaşlarına ve Macarca dil bilgisine sahip olan öğrencilere Macarca eğitim vermektedir. Yabancı öğrencilere ise İngilizce eğitim seçeneği sunmaktadır. Lisans ve yüksek lisans eğitiminde İngilizce sunulan eğitimler sayesinde, dünyanın her yerinden gelen yabancı öğrenciler birçok bölümde ve üniversitede İngilizce eğitim hakkına sahiptirler. Çoğunlukla üniversitelerde yabancı öğrencilere özel İngilizce bölümler açılmaktadır. Yabancı öğrenciler için açılan İngilizce bölümlere ve üniversitelere buradan ulaşabilirsiniz.English
📅 Macaristan Üniversitelerinin Başvuru Tarihleri Nedir?

Türkiye vatandaşları için başvuru tarihleri Macaristan vatandaşları için olan tarihlerden biraz farklı. Derslerin çoğu kış döneminde başlar ve kış dönemi başvuruları için son tarih genel olarak 15 Temmuz – 31 Eylül arasında değişkenlik göstermektedir. Macaristan üniversitelerine yaz dönemi başvuruları için son tarih ise 15 Ocak – 31 Mart arasında değişkenlik göstermektedir (Başvurmak istediğiniz üniversitenin son başvuru tarihini öğrenmek için buraya tıklayınız!).🔁 Türkiye’den Macaristan'a Yatay Geçiş Yapabilir Miyim?

Evet bu mümkündür, Türkiye’de okumakta olduğunuz lisans bölümünden Macaristan'daki üniversitelere yatay geçiş yapabilirsiniz. Avrupa dışındaki bir ülkeden bir diploma alınması durumunda, önceki akademik başarıların tanınması önemlidir. Yapılacak en iyi şey, yeni üniversitenin uluslararası ofisine akademik başarıların tanınmasından hangi merkezin sorumlu olduğunu sormak ve tanınırlığını teyit ettirmektir. (buraya tıklayarak belgenizi nasıl teyit ettireceğinizi öğrenebilirsiniz.)
Ayrıca yatay geçiş hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, buradan yatay geçiş sayfamıza gidebilirsiniz.📃 Ön lisans diplomasıyla Macaristan'da Lisans Tamamlamak

Evet, Türkiye'de almış olduğunuz ön lisans diplomanızla Macaristan'da lisans tamamlayayabilirsiniz. Üstelik DGS sınavına girmeden, Macaristan'a dikey geçiş yapma şansınız bulunmaktadır. Macaristan'a dikey geçiş yaparken en önemli husus İngilizce dil bilginiz olacaktır. Ön lisansta tamamladığınız bölümden aynı bölüme veya benzer bölümlere dikey geçiş yapabilirsiniz. Ya da eğer tamamen başka bir bölüm okumak isterseniz, o zaman baştan başlamak şartıyla başka bir bölüm okuyabilirsiniz.

Macaristan'da ön lisans tamamlamakla ilgili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.