Polonya’da Eğitim Masrafları

Polonya Üniversite Ücretleri

Polonya’da eğitim ücretleri nelerdir? Polonya’da üniversiteler ücretli mi? Polonya’da eğitim ücretsiz mi? Polonya'da eğitim ücretleri yıllık harçlar şeklinde ödenmektedir. Diğer Batı Avrupa ülkelerine göre çok daha uygun fiyatlara sahip olan Polonya üniversiteleri, yabancı öğrenciler için çok uygun bir eğitim seçeneğidir. Yıllık 2 bin €'dan başlayan fiyatları ile dünyanın ilk 500 ünviversitelerinde dahi eğitim alabilmek mümkündür.


🎓 Polonya'da Üniversite Ücretleri

Polonya'da üniversiteler ücretsiz mi ücretli mi? Polonya'da üniversite ücretleri yıllık 2.000€'dan başlamaktadır. Özellikle mühendislik ve işletme fakülteleri çok kaliteli olan Polonya'da birçok ülkeye göre daha uygun fiyatlara eğitim almak mümkündür. Yıllık harç ücretleri dışında yaşam masrafları neredeyse Türkiye'ye yakın olması sebebiyle, Polonya'da üniversite okumak oldukça mantıklı gözükmektedir.Polonya Tıp Eğitimi Ücretleri

Üniversite Şehir Yıl Sayısı Yıllık Ücret (Euro)
Jagiellon Üniversitesi Krakow 6 14.000€
Nicolaus Copernicus Üniversitesi Torun 6 9.700€
Lodz Tıp Üniversitesi Lodz 6 11.200€

Polonya Lisans Ücretleri

Üniversite Şehir Yıl Sayısı Yıllık Ücret (Euro)
Varşova Üniversitesi Varşova 3 3.000€
Jagiellon Üniversitesi Krakow 3 4.000€
AGH Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi Krakow 3 4.000€
Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi Poznan 3 2.600€
Varşova Teknoloji Üniversitesi Varşova 3 4.000€
Wroclaw Teknoloji Üniversitesi Wroclaw 3 3.650€


University


🏠 Polonya'da Konaklama Maliyetleri

Polonya'da yurt fiyatları nedir? Polonya'da konaklama ücretleri nelerdir? Polonya'da konaklama maliyetleri oldukça uygundur. Üniversitelerin büyük bir bölümü devlet yurtlarına sahiptir. Polonya üniversite yurtları aylık 100€-200€ arasında değişmektedir. Bu fiyatlara diğer Avrupa ülkelerinde konaklama yeri bulmak imkansıza yakındır. Bu sebeple Polonya'da konaklama yeri ayarlarken öncelikle üniversite yurtlarını tercih etmekteyiz. Eğer üniversite yurdunda değil, bir özel dairede yaşamak isterseniz, yaşadığınız şehre bağlı fiyatlar değişmektedir. Özel oda veya ev kiraları aylık yaklaşık 250€-550€ arasında değişmektedir. Varşova gibi büyük ve popüler şehirlerde kiralar daha yüksekken, diğer Brno, Masaryk, Krakow gibi öğrenci şehirlerinde çok daha uygun konaklama imkanları bulunmaktadır.


🌐 Polonya'da Hazırlık Okulu Fiyatları

Polonya'da hazırlık okulu ücretleri nelerdir? Polonya'da dil kursu fiyatları nedir? Polonya'nın en uygun hazırlık okulları hangileridir? Polonya'da hazırlık okulları İngilizce eğitim için en çok tercih edilen kurumlardır. Polonya'da hazırlık okulları yıllık 2.000€-3.000€ arasında değişmektedir. Polonya'da İngilizce hazırlık okulları dışında bir özel kurumda dil eğitimi alacak olursanız yıllık maliyeti yaklaşık 5.000€'dan başlamaktadır.


Polonya Üniversiteleri Hazırlık Okulları

Üniversite Şehir Dönem Sayısı Dönemlik Ücret (6 ay)
Varşova Üniversitesi Varşova 2 3.100€
Varşova Teknoloji Üniversitesi Varşova 2 2.560€
Wroclaw Üniversitesi Wroclaw 2 3.700€
Vincent Pol Üniversitesi Lublin 2 1.800€


Language


💼 Polonya'da Çalışma İzni

Polonya'da çalışma izni nasıl alabilirim? Polonya'da öğrencilerin çalışma izni var mı? Polonya'da öğrenciler part time çalışabilir mi? Polonya'da çalışma iznine sahip olmanın en önemli şartı Polonya'da bir üniversitede öğrenci kaydınız bulunmasıdır. Polonya'da hazırlık okulundayken de birçok öğrenci yabancı firmalarda iş bulabilmektedir, fakat yerel kurumlarda iş bulabilmek için çalışma izniniz olması gerekmektedir. Polonya'da çalışma izniyle beraber haftalık 20 saat çalışma izniniz bulunmaktadır, böylece yaşam giderlerinizin büyük bir kısmını hatta hepsini maaşınızla karşılayabilirsiniz.


💗 Polonya'da Sigorta

Polonya'da sağlık sigortası şartları nelerdir? Polonya'da en ucuz sağlık sigortası hangisidir? Polonya'da eğitim vizesi alabilmek için bir yurt dışı seyahat sigortanızın olması zorunludur. Bu yurt dışı seyahat sigortasını Türkiye'deki sigorta şirketlerinden yaklaşık yıllık 60€-120€ fiyatlar ile yapabilirsiniz. Fakat 1. yılınızın ardından sigortanızı Polonya'da öğrenci sağlık sigortası veren bir kurumdan yapmak zorundasınız. Polonya'da her bireyin sağlık sigortası olması zorunlu olduğu için, bunu gözardı etmemelisiniz. Polonya sağlık sigortaları aylık yaklaşık 30€-40€ arasında değişmektedir. Sağlık sigortaları hakkında daha detaylı bilgi almak için bizlere ulaşabilirsiniz.


Health


📃 Polonya'daki Diğer Maliyetler

Polonya'da yaşam maliyetleri arasında başka neler vardır? Temel giderlerinizin olan üniversite harcı, konaklama ücreti gibi harcamaların dışında da bir takım giderleriniz olacaktır.

Diğer en önemli gideriniz market alışverişidir. Polonya market fiyatları Türkiye'ye göre biraz daha pahalı olsa da, birçok Avrupa ülkesine göre daha uygundur. Ayrıca dışardan yemek oldukça pahalıya geleceği için, marketten alışveriş yapıp mutfağınızda pişirmek sizin için en hesaplı yol olacaktır. Ayrıca üniversitelerin yemekhanelerinde de yemek yiyebilirsiniz, fakat üniversite yemekhanelerinde sadece öğlen yemeği çıktığı için, diğer öğünlerinizi kendiniz karşılamanız gerekmektedir.
💰 Polonya'da aylık toplam üniversite eğitim masrafı nedir?

Peki Polonya'da üniversite okumanın aylık toplam masrafı nedir? Polonya'da üniversite okumanın aylık masrafı nedir sorusuna genel olarak cevap vermek zordur. Bununla birlikte, aşağıdaki tabloda ortalama değerleri derledik. Bunların yalnızca yaklaşık maliyetler olduğunu, aylık giderlerin şehirden şehre ve üniversiteden üniversiteye değiştiğini unutmayınız.
Polonya'da Eğitim Masraflarının Aylık Yaklaşık Maliyetleri:

  • Polonya'da kira masrafları 120€-450€
  • Polonya'da market giderleri 100€-200€
  • Boş zaman aktiviteleri 40€-70€

Böylece Polonya'daki aylık gideriniz ortalama: 350€-700€€