Polonya'da Üniversite Okumak

Polonya'da Üniversite Okumak İçin Gerekenler


Polonya'da üniversite okumak mı istiyorsunuz? Polonya'da üniversiteler ücretsiz mi? Polonya'daki en iyi üniversiteler hangileri?
Polonya üniversitelerinde üniversite okumak diğer birçok Avrupa ülkesine göre daha kolaydır, ayrıca dünyada ilk 500'de bulunan üniversiteleri sayesinde yüksek kalitede eğitim vermektedir. Polonya'da üniversite okuma ve yaşam masrafları da çok yüksek olmadığı için, Polonya üniversiteleri öğrenciler için çok uygun bir seçenektir.


💲 Polonya'da üniversiteler ücretli mi?

Polonya'da üniversite okumak ücretsiz midir? Polonya'daki ücretsiz üniversiteler hangileri? Polonya'da devlet üniversiteleri yabancı dilde eğitim alan yabancı öğrenciler için ücretlidir. Fakat Polonya'daki bu okullar sonuçta bir devlet üniversitesi olması sebebiyle çok uygun fiyatlara eğitim sunmaktadır. Hollanda'da 10.000€, İngiltere'de 20.000€ dolar iken fiyatlar Polonya'da üniversite ücretleri 1.000€-3.000€ arasında değişmektedir. Bu sebeplerle Polonya'daki üniversiteler ücretli de olsa, verdikleri kaliteli eğitime karşın oldukça makul fiyattadır.Polonya Tıp Eğitimi Ücretleri

Üniversite Şehir Yıl Sayısı Yıllık Ücret (Euro)
Jagiellon Üniversitesi Krakow 6 14.000€
Nicolaus Copernicus Üniversitesi Torun 6 9.700€
Lodz Tıp Üniversitesi Lodz 6 11.200€

Polonya Lisans Ücretleri

Üniversite Şehir Yıl Sayısı Yıllık Ücret (Euro)
Varşova Üniversitesi Varşova 3 3.000€
Jagiellon Üniversitesi Krakow 3 4.000€
AGH Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi Krakow 3 4.000€
Poznan Adam Mickiewicz Üniversitesi Poznan 3 2.600€
Varşova Teknoloji Üniversitesi Varşova 3 4.000€
Wroclaw Teknoloji Üniversitesi Wroclaw 3 3.650€


Bib📋 Polonya'daki Üniversitelere Giriş Şartları

Polonya'daki üniversitelere giriş şartları nedir? Polonya'daki üniversitelerin giriş şartları Türkiye'de 12 yıllık normal bir eğitim almış öğrenciler için oldukça kolaydır. Yeterli eğitim tabanınız yoksa derslerin ön hazırlık okullarına katılabilirsiniz veya İngilizceniz yoksa hazırlık okullarına katılabilirsiniz. Polonya'daki üniversiteler dünyada ilk 500'de olsalar dahi öğrencilerden yüksek not beklemezler. Bu sebeplerden dolayı Polonya üniversiteleri öğrenciler için oldukça caziptir. Polonya üniversitelerinin giriş şartlarını saymamız gerekirse:


  • Türkiye'den alınmış 12 yıllık lise diploması veya
  • Türkiye'de 4 yıllık bir üniversite mezuniyeti veya
  • Türkiye'de 2 yıllık bir ön lisans mezuniyeti veya
  • 4 yıllık bir açık öğretim fakültesi mezuniyeti
  • 18 yaşını doldurmuş olmak
  • B2 seviyesinde İngilizce bilmek (*)

(*): B2 seviyesinde İngilizce bilmiyorsanız, Polonya'daki üniversitelerin hazırlık okullarına katılabilirsiniz. Hazırlık eğitimi sonunda gireceğiniz seviye belirleme sınavı sayesinde alacağınız B2 sertifikası sayesinde Polonya'daki diğer üniversitelere de başvurabilirsiniz.

Bib
🌐 Polonya'daki üniversitelerin dil şartları

Polonya'daki İngilizce eğitim veren üniversiteler sizden B2 seviyesine denk gelen geçerli bir sertifika isterler. Eğer B2 seviyesinde İngilizceniz yoksa. Polonya üniversitelerinin hazırlık okullarına katılabilirsiniz. Onun dışında iyi seviyede İngilizce bilen, ama herhangi bir sertifikası olmayan öğrenciler Türkiye'den geçerli bir sertifika sınavına girererek, Polonya'daki üniversitelerin dil şartlarını karşılayabilirler. Polonya üniversitelerinin dil şartlarını sağlayan belgeleri sizlere sunuyoruz. Polonya'daki üniversiteler tarafından istenen dil şartları:


  • Polonya üniversitelerinin hazırlık okullarından tarafından verilmiş bir B2 sertifikası"
  • IELTS 5.5-6.5 aralığında alınmış bir skor. IELTS sınavına Türkiye'den online olarak girilebilmektedir
  • TOELF iBT 72-94 arası alınmış bir skor. TOEFL iBT sınavına Türkiye'den online olarak girebilirsiniz.


🌍 Polonya’da İngilizce üniversite okumak mümkün mü?

Evet, Polonya'da üniversitelerde İngilizce eğitim alabilirsiniz. Polonya üniversitelerinde eğitim dili Lehçe ve İngilizcedir, fakat yabancı öğrenciler için genellikle büyük üniversiteler İngilizce bölümler açmışlardır. Bir üniversitede bazen aynı bölümün hem Lehçesi hem İngilizcesi bulunmaktadır, buradaki amaç yurt dışından gelen öğrencilere İngilizce okuma opsiyonu yaratmaktır. Yabancı öğrenciler için açılan İngilizce bölümlere ve üniversitelere buradan ulaşabilirsiniz.English
📅 Polonya üniversitelerin başvuru tarihleri nediir?

Polonya'da üniversiteleri başvuru dönemleri 15 nisan - 15 eylül arası ve 15 ekim - 15 mart aralığındadır. Polonya'da her üniversitenin başvuru tarihi birbirinden farklı olduğu için başvurmadan önce mutlaka kendi üniversitenizin başvuru tarihlerini kontrol ediniz. Ayrıca Polonya üniversitelerinde EU vatandaşı öğrenciler ve EU olmayan öğrenciler için başvuru tarihleri farklıdır. Kendinize uygun vatandaşlık türü için başvuru tarihlerine baktığınıza emin olunuz (Başvurmak istediğiniz üniversitenin son başvuru tarihini öğrenmek için buraya tıklayınız!).🔁 Türkiye’den Polonya’ya yatay geçiş yapabilir miyim?

Türkiye'de lisans eğitimi alan öğrenciler Polonya üniversitelerine yatay geçiş yapabilirler. Polonya'daki üniversitelere yatay geçiş yaparken Türkiye'de almış olduğunuz dersleri saydırabilirsiniz, fakat her üniversitenin her profesörü aldığınız dersleri kendi değerlendireceği için her dersiniz sayılmayabilir. Polonya'daki üniversitelerde yatay geçiş yapan öğrencilerin derslerinin yaklaşık %50-%70 oranında dersleri sayılmaktadır. Zaten Polonya'da üniversite eğitimi 3 yıl sürdüğü için, derslerinizi saydırdıktan sonra 1-2 yıl daha eğitim alarak dünyanın en iyi üniversitelerinden birinden kolayca mezun olabilirsiniz. Ayrıca yatay geçiş hakkında detaylı bilgi almak istiyorsanız, buradan yatay geçiş sayfamıza gidebilirsiniz.English
📃 Ön lisans diplomasıyla Polonya'da lisans tamamlamak

Türkiye'de yıllık bir yüksekokul mezunu olan öğrenciler, Polonya'da DGS sınavına girmeden dahi lisans tamamlayabilirler. 12 yıllık bir lise mezunu olan ve ön lisans eğitimini tamamlamış öğrenciler, çok yüksek notlar istenmeden Polonya'da kendi bölümlerine yakın bir bölümde lisans tamamlayabilirler. Örneğin makine teknikerliği okumuş bir öğrenci Polonya'da makine mühendisliği okuyabilir, fakat örneğin bilgisayar mühendisliğine geçmek isterse, bunun adı lisans tamamlama değil baştan yeni bir bölüme başlama olur.

Polonya'da ön lisans tamamlamakla ilgili daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayınız.